Pratisyen Diş Hekimliği
Pratisyen Diş Hekimliği

Öncelikle artık Diş Hekimliğinde de "pratisyen diş hekimi" kavramı ortaya çıkacaktır. Bu kavramın ortaya çıkışını 1987 yılında yapılan ilk TUS'u (Tıpta Uzmanlık Sınavı) örnek alarak değerlendirebiliriz. O yıllarda ülkemizde uzman sayısı az pratisyen hekim sayısı oldukça fazla olduğundan birçok hekim uzmanlığı gereksiz olarak görmekte, uzmanlık isteyenler ise sınava sadece birkaç ay kala çalışmaya başlamaktaydı.

Yine o yıllarda tıp fakülteleri en iyi pratisyen hekimi kendileri yetiştirdiklerini vurgulayarak reklam yapmaktaydı. Sınavlar yapıldıkça ve ülkemizdeki uzman sayısı arttıkça, sağlık hizmetine başvuran bireyler de bu konuda bilinçlendi ve artık nezle olanlar bile KBB uzmanına başvurur hale geldi. Bu geçirilmiş süreci düşünerek DUS'u ele aldığımızda hemen değil ama belki yıllar sonra hastaların basit bir dolgu yaptırmak için bile uzman bir diş hekimine başvurmak isteyeceklerini tahmin edebiliriz.

Zaten bu konuda çıkan son KHK'de bulunan ufak bir maddede "Uzmanlık belgesi olmayanlar uzmanlık gerektiren tedavileri yapamazlar" denilmektedir. Uzmanlık gerektiren tedaviler ise halen tarafımızca bilinmemektedir. Tabii ki ülkemizde halen hizmet vermekte olan yaklaşık 20.000 serbest diş hekimi muayenehanesi bundan nasıl etkilenecek bunu tahmin etmek oldukça zor.

Zaten son yıllarda ADSM'lerin açılmasıyla birlikte oldukça zor günler geçiren yaklaşık 20000 meslektaşımızı daha da zor günler bekliyor gibi görünüyor. Burada TUS için kullandığımız bir söz herşeyi anlatıyor; "En kötü uzmanlık, en iyi pratisyen hekimlikten daha iyidir!!!". 

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün139
mod_vvisit_counterDün136
mod_vvisit_counterBu Hafta139
mod_vvisit_counterGeçen Hafta939
mod_vvisit_counterBu Ay2839
mod_vvisit_counterGeçen Ay2583
mod_vvisit_counterTüm71367
Şu anda 2 ziyaretçi çevrimiçi
Copyright © 2014. DUSART Eğitim - DUS Sınavı - DUS Dershanesi. Site Tasarim: Maya Dizayn